Na rynku znaleźć można wiele książek o bardzo trudnej tematyce. Pomimo oporów sięgamy po nie, ponieważ nie zamykamy się na problemy innych ludzi. Czasem warto sobie uświadomić pewne tematy, chociaż nie łatwo nam się z nimi pogodzić. Zło i niesprawiedliwość ro dwa elementy, które były, są i zawsze będą. Niestety ten świat jest tak skonstruowany, że nie pozbędziemy się takich przykrych elementów ze swojego życia. O takich właśnie niełatwych tematach w swojej książce pisze Agata Tuszynka i Iwona Chmielewska w swojej książce “Mama zawsze wraca“.

Czas II wojny światowej

O II wojnie światowej bardzo dużo mówi się w ostatnich czasach. Tak, dla nikogo nie był to łatwy czas. Wiele narodów zostało bardzo mocno skrzywdzonych przez nazistów, którzy próbowali przejąć panowanie nad Polską i nad innymi krajami. W szczególności skrzywdzonym narodem byli Żydzi, którzy według nazistów w ogóle nie mieli prawa do istnienia. Powstawały getta, obozy koncentracyjne. Takie były realia II wojny światowej. O osobach żyjących w getcie opowiada właśnie wyżej wspomniana książka. Warto nadmienić, że ta opowieść wydarzyła się naprawdę. Mamy rok 1940. Malutka Zosia jest córką Natalii i Szymona Zajczyków. Jesienią trafia razem z rodzicami do getta warszawskiego ze względu na swoje pochodzenia. Mama ukrywa swoją córeczkę w piwnicy, ponieważ chce w ten sposób zapewnić jej bezpieczeństwo i w miarę względny spokój. Dziewczyna cały czas siedzi w piwnicy ze swoją ukochana lalką w świecie, który specjalnie stworzyła dla niej jej mama.

Prawo do życia

Zosia nie pamięta głodu, bólu, śmierci. Dziewczynka z kolei pamięta piękne listki, jakie przynosiła jej mama i ukochane kasztany, którymi bawiła się razem z mamą piwnicy. Malutka pamięta również wspaniałe rysunki, jakie razem z mamą wykonywała na ścianach i na podłodze. Kredy nie mieli, ale równie dobrze spisywał się węgiel. Dzięki temu, że Zosia znajdowała się właśnie tam gdzie była, jej życie w miarę można nazwać normalnym i spokojnym. Prawdopodobnie również dzięki temu Zosia przeżyła. Po wielu latach dziewczynka postanawia opowiedzieć swoja historię, którą czytelnicy mają okazję poznać w “Mama zawsze wraca“. To niezwykła opowieść o więzi, jaka łączyła matkę i córkę. Mama nigdy nie zapomniała o swoim dziecku i zawsze do niego wracała chcąc zrobić wszystko, aby malutka nie myślała o tym, co tak naprawdę dzieje się na zewnątrz. W tych jakże trudnych czasach dla Żydów, życie malutkiej Zosi było naprawdę w miarę szczęśliwe.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com